चि’यापत्तीमा यो चि’ज मिसाउनुहोस् न’सोचेको फाइ’दा मिली हुनुहुने’छ चकि’त

व’र्तमान समयमा हरेक कोई को क’पाल झर्ने, नबढ्ने, सेतो हुने र हाँगा पलाउने समस्या हुन्छ । यी समस्याकाट छुटकारा पाउनका लागी मानिसहरु महंगो महंगो तेल र स्याम्पु किनेर लगाउने गर्छन् तर यो सबै गर्दा पनि क’पालको स’मस्या जस्ताको जस्तै हुन्छ । त्यसैले आज हामी तपाईको लागी एक घरेलु उपाय बताउने छौँ जसले कपालको हरेक समस्या हटाउन मदत गर्छ । यसलाई बनाउनको लागी सामानहरु तपाईहरुको घरमा नै मि’ल्छ । तपाईले दुई वा तीन चम्चा चियापत्ती लिनुहोस् र एक कपमा चामल लिनुहोस् । अब एक भाँडामा चार कचौरा पानी हाल्नुहोस् र यसलाई ग्यासमा राख्नुहोस् र यसमा चियापत्ती र चामल राख्नुहोस् र यसलाईउमाल्नुहोस्। अब यसलाई ग्याँसबाट निकालनुहोस् र यसलाई चियाछान्नीले छान्नुहोस् ।

हामी तपाईलाई बताउँछौ कि यस घ’रेलु उपायमा चामलको प्रयोग यो कारणले गरिएको हो कि यसले कपाललाई झर्न बाट रो’क्न,सेतो हुन नदिन र लामो बनाउन मदत गर्छ । चामलमा पिटेरा नामको कम्पाउन्ड पाइन्छ । जो हाम्रो ब्लड स’र्कुलेसन ठिक गर्नमा सहयोग गर्दछ । तपाईंले यो उपाय हप्तामा दुई पटक प्रयोग गर्नुपर्नेछ किनकि यसको प्रयोगले तपाईंको कपाल झर्नेछैन र तपाईं सेतो कपालको समस्याबाट पनि मुक्त हुनुहुनेछ । यस बाहेक, यदि तपाई हाँगा फाटेको कपालको समस्याबाट चिन्तित हुनुहुन्छ भने, यो पनि टाढा जान्छ । साथै, यो नुस्खा प्रयोग गर्नाले तपाईंको कपाल बाक्लो र चमकदार र लामो हुन्छ । यस रेसिपीको प्रयोग गरिरहनुहोस् यदि तपाईंले आफ्नो कपालको समस्याबाट छुटकारा पाउनु भयो भने,पनि प्रयोग गरिरहन सक्नुहुनेछ यसले तपाईको पनि नोक्सान गर्दैन ।

का’खीमुनी ब’सेको कालो ध’ब्बालाई हटाउ’न चा’हानुहुन्छ ? यसरी ह’रेक दिन अ’पनाउनुहोस् यी घरे’लु उपा’य ! सेविंङ ,वा’क्सिङ र प’सिनाका कारण का’खी मुनिको भा’गमा कालो ध’ब्बा बन्ने गर्दछ र नराम्रो देखिन्छ । अण्डर आमको यो समस्या आम महिलाहरुको समस्या हो । अण्डर आमको यो समस्या केही घरेलु उपचारबाट पनि स’माधान गर्न सकिन्छ ।

१.हरेक दिन खानामा भिटामीन सि युक्त खानेकुराहरु जस्तै अम्बा,गोलभेडा,ब्रोकली,कीवी लिने गर्नुहोस । यसले छालाको दाग धब्बा र का’खी मुनीको कालो भाग हटाउन मद्दत गर्दछ । २.एलोवेराको प्रयोग गर्नाले छालाको हाइपर पिगमेन्टेसन कम हुदै जान्छ र छा’ला सफा हुदै जान्छ । यसको शितलताले नयाँ कोशिकाहरुको निमार्ण हुने गर्दछ । एलोवेराको जेल अण्डर आममा लगाउनाले छाला नरम हुने र कालो भएको दाग सफा हु’न्छ । ३.एक चम्चा बेकिंङ सोडामा गुलाब जल मिसाएर पेस्ट बनाउने । त्यसपछि कालो भएको भागमा हल्का मसाज गर्ने र पाँच मिनेटसम्म राख्ने त्यसपछि पछि हल्का मनतातो पानीले धुने । ४.काचो आलुको टुक्रा अण्टर आममा दश देखि पन्ध्र मिनेटसम्म दलिरहने । त्यसपछि एक घण्टासम्म त्यसलाई सुक्न दिने । अनि मनतातो पानीले धुदा अण्डरआममा हुने कालो दागबाट छुट्कारा पाउन सकिन्छ ।

हा’म्रा पु’र्खा प्रयोग गर्थे यी घरे’लु उपाय, जुन एकपटक ल’गाएपछि क’हिल्यै झर्दैन क’पाल ! यदि तपाईंको कपाल पनि धेरै झर्छ भने बजारमा कुनै पनि म’हँगो सामान किन्नु पर्दैन । हामी घरको उपचार गरेर आफ्नो क’पाललाई सुन्दर बनाउन सक्छौं र यो धेरै कालो र चमकदार हुनेछ । मेथी साँच्चिकै अद्धभुत मसला हो जसले हाम्रो खानालाई स्वादिष्ट बनाउँदछ, र यो धेरै प्रकारका मसलाहरूमा प्रयोग गरिन्छ, जुन कुनै चीज स्वादिष्ट बनाउनका लागि धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ । मेथीको दा’नामा प्रोटीन, भिटामिन सी, फलाम, पोटाशियम र निकोटीन जस्ता पौष्टिक तत्त्व हुन्छन् जुन हाम्रो कपालका लागि अत्यन्त उपयोगी हुन्छ । मेथिको दाना कपालमा उपयोग गर्नु सर्वप्रथम मेथीलाई २ घण्टासम्म पानीमा भिजाएपछि भिजाएको मेथी र पानीलाई अलग अलग छानेर छुट्याउनुहोस् । अब यो पानीलाई उपयोग गर्नका लागी त्यस पानीलाई कपालमा लगाउनुहोस् । राम्रोको लागी मेथी पानीलाई रातिमा लगाएर सुत्नुहोस् र बिहान उठेर राम्रोसाग धुनुहोस् ।

मेथीको मास्क बनाउन, मे’थी पीसेर पाउडर बनाउँनुहोस् र नरिवलको दुधमा राम्रोसँग फेट्नुहोस् । त्यसपछि यसलाई आधा घण्टासम्म कपालमा लगाउनुहोस् र चिसो पानी प्रयोग गरी स्याम्पुले धुनुहोस् । क’पाल झर्ने समस्याको लागि, तपाईंले मेथीको दा’ना मज्जाले पिसेर पाउडरमा बनाउनुहोस् र यसमा नरिवल तेल वा जैतूनको तेल थप्न सक्नुहुन्छ। अब यसरी तयार भएको पेस्टलाई जुन जुन ठाउँबाट धेरै कपाल झर्ने समस्या आइपरेको छ त्यस ठाउँमा यो पेस्ट लगाउनुहोस् र १० /१५ मिनेटसम्म छोड्दिनुहोस् र समय पुरा भइसकेपछि पानीले धुनुहोस् । तपाईहरुले यस्लाई जरुर ट्राइ गर्नुहोस् । यो तपाईको झर्ने कपालको लागी एकदमै फाइदाजनक छ । तपाईहरुले यसलाई एक महिना वा हप्तामा २ / ३ चोटी उपयोग गर्नसक्नुहुनेछ । यदि यसको प्रयोग राम्ररी गरेमा कपाललाई अति सुन्दर र कपाल झर्नबाट बचाउँछ ।

घा’मले डढेको छा’लालाई १ हप्तामै गो’रो बनाउन अपनाउ’नुहोस् यी उपा’य ! गर्मी मौसम छ । यो सँगै घाममा डढ्ने समस्या पनि आउँछ । घाममा डढनबाट बच्न वा डढिसकेको छालालाई जोगाउन निम्न उपाय अप्नाउन सकिन्छः १) छालालाई चिसो र शान्त बनाउन दिनमा दुई पटक चिसो पानीले नुहाउनुहोस् । यसले डढिसकेको छालाको दाग हटाउँछ । २) घा’मले डढेर छाला राता भएको वा फुटेको ठाँउमा काँचो आलुलाई पिसेर दल्नुहोस् र नुहाउनुहोस् । ३) जौको खोले हालेर नुहाँउदा पनि घामले डढेको दा’ग हट्छ । ४) घ्यु’कुमारीमा छालालाई शान्त र शितल प्रदान गर्ने तत्व हुन्छ । घ्युकुमारीको रस निकालेर केही समय फ्रिजमा राख्नुहोस् र छालामा लगाउनुहोस् । ५) चिसो दुधले शरिरलाई पखाल्दा पनि शरिर डढेको निको हुन्छ ।

६) काँक्रोलाई टुक्रा–टुक्रा पार्नुहोस् र त्यसलाई पिसेर तरल बनाउनुहोस् । यो रसलाई शरिरको प्रभावित क्षेत्रमा दल्नुहोस् घामले डढेको केही दिनमै हराउँछ । ७) कालो चियामा पनि एन्टि–अक्सिडियन्ट तत्व हुन्छ । घा’मबाट डढेको छालाको सौन्दर्यलाई पूर्ववत अवस्थामा फर्काउन कालो चियाको केही थोपा लगाउनुहोस् । ८) पुदिना प्राकृतिक रुपमा नै शितलता प्रदान गर्ने चिज हो । तसर्थ दैनिक एक गिलास पुदिनाको जुस खाएर पनि घामबाट डढेको छालामा निखारता ल्याउन सकिन्छ । ९) कटनको क’पडालाई भिनेगरमा भिजाउनुहोस् र घामले डढेको भागमा लगाउनुहोस् । १०) उपचार गर्न भन्दा रोकथाम गर्नु उत्तम भने जस्तो घा’ममा जानुभन्दा अगाडि अनुहारमा लोसन लगाउनुहोस्। ११) चर्को घाममा जानुअघि घामबाट बच्ने ठूलो चस्मा लगाउनुहोस् । हामीले केहि सम्बन्धित थप जानकारी दिइएका छाै ।

सु’त्नु अघि मात्रै २ मिनट गर्नुहोस यी काम पा’उनुहुनेछ यस्तो च’मत्कार ! हामी अनुहारलाई लिएर निकै चिन्तित हुने गर्दछौ । सुन्दर, गोरो र चम्किलो अनुहार बनाउन सधै प्रयासरत पनि हुन्छौ । क्रिम पाउडर आदि लगाएर पनि अनुहार टल्काउने गर्दछौ। तर घरेलु उपाय भने हामीलाई थाहा नहुन सक्छ । अनुहार चम्काउन र सफा बनाउन सक्ने घरेलु उपाय धेरै छन

१.यदि चर्को घाममा तपाईंको छालाको रङ फिक्का या कालो भएको छ भने काँचो टमाटरलाई मिचेर मोही हालेर अनुहार र छालामा लगाउनुहोस्, छालालाई शीतलता प्रदान हुनेछ र कालोपना पनि हट्नेछ। २.नुहाउने पानीमा एक गिलास लस्सी हालेर नुहाउनाले पनि बिस्तारै बिस्तारै सनटेन हट्नेछ । ३.एक सानो चम्चा काँक्राको रस, आधा चम्चा ग्लिसरिन र एक चम्चा गुलाबजल मिलाएर घामले डढेको छालामा लगानाले छाला नरम र गोरो हुँदै जानेछ।

४.टमाटर र दही बराबर मात्रामा लिएर राम्ररी फिट्नुस् र यो मिश्रणलाई छालामा लगाएर १० मीनेटसम्म राख्नुस र चिसो पानीले धुनुहोस् । यो सनबर्नको लागि राम्रो टनिक हो। ५.काँचो दूधमा गुलाबजल हालेर कपासले छालामा लगाउनुहोस् । यसो गर्दा छालाको पुरै मैला कपासमा आउनेछ ।

६.चन्दन पिसेर त्यसमा गुलाबजलका केही थोपाहरू हालेर बनाइएको लेप अनुहारमा लगाउनाले छालालाई शीतलता पुग्छ । ७.कागती र मोही मिलाएर लगाउनाले घामका कारणले कालो भएको अनुहारमा निखार आउँछ । ८.एक चम्चा मख्खन र एक चम्चा पानी मिलाएर पिट्नुस, घाममा डढेको छालामा लगाउनुस् । यसले धेरै नै फाइदा गर्छ ।

९.दुई चम्चा काँक्राको रसमा एक चम्चा काँचो दूध हाल्नुस् र यसलाई कपासले अनुहार र गर्धनमा लगाउनुहोस् । यसबाट छालाको छिद्र खुल्छन् र धुलो तथा अतिरिक्त चिल्लोपना हट्छ अर्थात यसले क्लिन्जिङको काम गर्छ । १०.एउटा स्याउलाई पिसेर अनुहारमा लेप गर्नुहोस् । आधा घण्टापछि मनतातो पानीले अनुहार सफा गरेपछि छालाको चिल्लोपना काम भएर छालालाई कान्तिमय र नयाँ स्फुर्ती प्रदान भएको अनुभव हुनेछ।

११.छाला अति नै चिल्लो छर मेकअप रहँदैन भने बरफको टुक्रा दूधमा भिजाएर अनुहारमा दल्नुस् । यसबाट ताजगी र स्फुर्ती आउनेछ साथै चिल्लोपना रहनेछैन।१२.छालामा तुरुन्त स्फुर्ती ल्याउनका लागि कागतीको रस बराबर मात्रामा पानी हालेर त्यसलाई ट्रेमा जमाइदिनुस् । यो आइस क्युबलाई अनुहारमा दल्नुस्। चिल्लोपना नियन्त्रणमा आउँछ । १३.चिल्लो छाला भएका व्यक्तिहरूले कागतीको रस र त्यसको बोक्रालाई अनुहारमा दल्नाले फाइदा हुन्छ।१५.शीघ्र छालाको सफाइका लागि अंगुरको अर्धरस निकालेर बाँकी गुदी आफ्नो अनुहारमा रगड्नुस्। अंगुर अम्लीय हुन्छ, अतः रुखो र चिल्लो छालालाई समान रूपले पोषण र सफाइ गर्छ ।

नोट: माथि उल्लेखित स्वा’स्थ्य सम्बन्धी जानकारीहरु विभिन्न अनलाइन तथा पत्र-पत्रिकाहरुबाट साभार गरिएको हो । मानिसको शारिरिक अवस्था र समय अनुसार पनि माथि उल्लेखित कुराहरुको उपलब्धी फरक पर्छ । सम्पुर्णरुपमा यहि कुरामा मात्रै भर नपर्नुहोला । माथि उल्लेखित कुराहरु प्रयोग गर्दा तपाईको स्वा’स्थ्यमा थप खराबी देखिए, कृपया तुरुन्त रोकेर स्वा’स्थ्यकर्मीहरुसँग सल्लाह लिनुहोस् । साथै तपाईलाई यो जानकारी कस्तो लाग्यो ? हाम्रो जानकारीहरु अरुलाई पनि देखाउन कृपया सेयर गर्नुहोला । तपाइको एक सेयरले थाहा नभएकाहरुले ज्ञान पाउछन भने हामीलाई पनि सहयोग मिल्नेछ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*