अ’र्काले सेव’न गरेको चु’रोटको धु’वाँ कति ख’तरनाक ?

चु’रोट सेव’न गर्नेहरुले आफ्नो स्वा’स्थ्यलाई मात्र खराब बनाइरहेको हुँदैन, अरुले सास फेर्ने हावालाई समेत वि’षाक्त बनाइदिन्छन् । साथै उनीहरुले चु’रोट सेवन गरेर जुन धुँवा निकाल्छन्, त्यसले दोस्रो व्यक्तिको स्वा’स्थ्यमा अरु बढी अस’र गर्छ । यसरी चुरोट सेवन नगर्नेहरु समेत अर्काको कारणले रो’गको घेराबन्दीमा पर्छन् ।

चु’रोट सेव’न नगरेपनि: तपाईं चु’रोट सेवन गर्नुहुन्न । त्यसैले ढुक्क हुनुहुन्छ कि, ‘मेरो फो’क्सो ठीक छ ।’ तर, ढुक्क हुने स्थिति त्यसबेलासम्म रहँदैन, जबसम्म तपाईं चु’रोट सेवन गर्नेहरुको आसपासमा बस्नुहुन्छ । तपाईंका पार्टनर, साथी, सहकर्मी, आफन्त वा बाटोमा भेटिएका कुनै व्यक्ति, मानौं उनीहरु चुरोट सेवन गरिरहेका छन् । उनीहरुले चुरोट तानेर जुन धुँवा निकाल्छन्, त्यो अरु वि’षालु हुन्छ । र, यसले तपाईंको फो’क्सोलाई नराम्ररी अस’र गर्छ । धेरैजसोले चुरोट सेवन गर्दैनन् । कतिपयलाई यसमा बानी परेको हुँदैन । कतिपय आफ्नो स्वस्थ्यको ख्याल राखेर चु’रोट सेवन गर्दैनन् । यद्यपि आफुले नगरेपनि अर्को व्यक्तिले सेवन गरेको चुरोटले हाम्रो फो’क्सोलाई दुषि’त र कमजोर बनाइदिन्छ।

से’केन्ड ह्यान्ड स्मोक: हामी जुन हावामा सास लिन्छौं, त्यहाँ शुद्ध हावा मात्र हुँदैन । परागदेखि लिएर रसायनसम्म हावामा मिसिएको हुन्छ । यी सबै हाम्रो फो’क्सोमा पुग्छ । यसैगरी अर्काले चुरोट सेवन गरेर छाडेको धुँवा पनि सोही वायुमा मिसिन्छ, जो हामीले सास फेर्दा फो’क्सोसम्म पुग्छ । यसरी हामीले चुरोट सेवन नगरेपनि अर्काको कारण हाम्रो फोक्सो दुषित बन्न पुग्छ । सेकेन्ड ह्यान्ड स्मोकले हृदय र र’क्त संचार प्रणलीमा समेत अवरोध पुर्याउँछ । यसले हाम्रो हृ’दय प्रणालीलाई तुरुन्तै अस’र गर्छ । संयुक्त राज्य अमेरिकामा हरेक बर्ष मु’टुको रो’गबाट करिब ३४ हजार व्यक्तिको मृ’त्य हुने गरेको तथ्यांक छ, जसको कारण ‘सेकेन्ड ह्यान्ड स्मोक’ मानिएको छ । चुरोट सेवन नगर्ने व्यक्ति जो घर, कार्यलय वा वाटोमा सेकेन्ड ह्यान्ड स्मोकको सम्पर्कमा रहन्छन्, उनीहरुमा हृदयरो’ग हुने खतरा २५ देखि ३० प्रतिशतसम्म हुन्छ । त्यसैगरी सेकेन्ड ह्यान्ड स्मोकले स्ट्रोकको खतरा पनि बढाउँछ । त्यसो त चुरोट मात्र होइन, सेकेन्ड ह्यान्ड स्मोकको सम्पर्कमा हामी अन्य माध्यामबाट पनि पुग्ने गर्छौं । जस्तो कि, हाम्रो चुल्होमा निस्कने धुँवा । आगो, तेल आदिबाट यस्तो धुँवा निस्कन्छ । त्यसैगरी धुप, मैनबत्ति आदिबाट पनि यस्तो धुँवा निस्कन्छ । प्लाष्टिक जलाउँदा निस्कने धुँवा अरु हानिकारक हुन्छ ।

ब’च्चाको मृ’त्युको कारण: अक्सर अभिभावकहरु आफ्नो घरमा चु’रोट सेवन गरिरहेका हुन्छन्, जहाँ उनीहरुका बालबच्चा छन् । विश्व स्वास्थ्य संगठनका अनुसार वैश्विक स्तरमा अनुमानित १ दशमलव ६५ लाख बच्चा अरुले सेवन गर्ने धुम्रपानको चपेटामा पुग्छन् । दोस्रो व्यक्तिले सेवन गरेको चुरोटको धुँवाको कारण बच्चाहरु पाँच वर्ष नपुग्दै श्वासनली संक्रमणको कारण मृ’त्युको मुखमा पुग्छन् । त्यसो त सानो उमेरमा चु’रोटको धुँवाको सम्पर्कमा रहेका बच्चाहरु वयस्क हुँदासम्म रो’गी हुन्छन् । विशेषज्ञहरुका अनुसार चुरोटको धुँवा आन्तरिक प्रदूषणको खतरनाक रुप हो । किनभने यसमा ७ हजार बढी रसायन हुन्छ, जसमा ६९ रसायन क्या’न्सरको कारण बन्न सकछ । चु’रोटको धुँवा पाँच घण्टासम्म हावामा रहन्छ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*