पे’टको बो’सो घ’टाउन चाहनेले एक हप्तासम्म नियमित खानुहोस् अ’दुवाको रस, आफै देख्नुहुनेछ च’मत्कार

पे’टको वरिपरिको बो’सोले धेरैलाई तनाव दिएको छ । घटाउने मन हुँदा हुँदै पनि परिस्थिति र समय नमिलेर धेरैलाई स’मस्या परिरहेको छ । यो बो’सो घटाउनका लागि यस्तो चिज जरुरी छ, जसले बढी भन्दा बढी क्यालोरी बर्न गरोस् । केही सजिला तरिकाहरु यसप्रकार छन् ।

काँक्रो: बेलुकाको खाना खानुभन्दा पहिले काँ’क्रोको जुस वा सलाद खानुहोस् । यो पेटका लागि धेरै लाभदायी छ । यो सेवनका कारण धेरै खाना खानबाट जोगिन सकिन्छ नै, यसले पे’टको झाडुको काम पनि गर्छ । जसले गर्दा बिस्तारै बो’सो कम हुन्छ । ध’नियाँको जुस: यसमा क्या’लोरी निकै कम पाइनछ भने एन्टीअक्सिडेन्टको मात्रा धेरै हुन्छ । यसको प्रयोगबाट अरु कुनै स’मस्या आउँदैन । यसले कि’ड्नी ठिक राख्न समेत सघाउँछ ।

एलोभेरा जुस: ए’लोभेरा जुस धेरै बिरामका लागि उपयोगी ठानिन्छ । दिनमा एक कप यसको जुस पिउँदा पे’टको बो’सो कम हुन्छ । यसले को’लेस्ट्रोलको स’मस्या पनि घटाउँछ । ग्रिन टी: ग्रिन टीमा एन्टिएक्सिडेन्ट्स हुन्छ । पे’टको बो’सो घटाउन भने विना चिनीको ग्रिन टी पिउँदा फाइदा हुन्छ । यसले शरीरमा रहेका विषाक्त पदार्थ बाहिर निकाल्न पनि सघाउँछ । त्यसैगरी कागती मिसाएर खाँदा ट’क्सिनबाट पनि छुट्कारा मिल्छ । अ’दुवाको रस: प्रतिदिन एक चम्चा अदुवाको रस पे’ट कम गर्नका लागि धेरै सहयोगी हुन सक्छ। यसले शरीरको बो’सो समेत बर्न गर्न सघाउँछ। एक हप्तासम्म नियमित एक चम्चा अदुवाको रस सेवन गर्दा आफै परिवर्तन देखिन थाल्छ । खानपानमा सन्तुलनसँगै नियमित व्यायाम फिट रहने सबैभन्दा उत्तम उपाय हुन् । त्यसकारण यी खानेकुरासहित नियमित व्यायाममा पनि ध्यान दिनुहोला ।

तौल घ’ट्दै घ’टेन ? चि’न्ता नलिनुहोस् यसरी घ’टाउन सकिन्छ: कुनैबेला भनिन्थ्यो, मो’टोघाटो हुनुपर्छ । खा’इलाग्दो हुनुपर्छ । अहिले जमाना स्लिमको छ । ग्या’जेट्स मात्र होइन, ज्या’न पनि स्लिम नै खोजिन्छ । किन त ? किनभने अहिले मो’टोपनले ‘खा’नदानी’को होइन, रो’गको संकेत गर्छ । मो’टोपनको अहिले थुपै्र सा’इड इ’फेक्ट देखिएको छ । प’हिलो, यसले ज्या’नलाई भ’द्दा देखाउँछ । ज्यान फु’र्तिलो, छ’रितो र चु’स्त हुँदैन । दोस्रो, अहिलेको ज’मानामा व्य’क्तित्वको खास महत्व छ । यस्तो अवस्थामा भ’द्दा श’रीर आफैमा व्य’क्तित्वको बा’धक हो । यस्तो श’रीरमा न लुगा सुहा’उँछ ? न समग्र श’रीरको बा’न्की मिल्छ । तेस्रो, मो’टो श’रीर हुनु भनेको श’रीरमा अ’तिरिक्त बो’सोको भ’ण्डार हुनु हो । यसले र’क्तनलीहरुलाई थप साँ’घुरो बनाउँछ । मु’टु, क’लेजो, मृ’गौलाको कार्य-संचालनमा अवरोध पुर्‍याउँछ । यसले अनेक किसिमको रो’ग निम्त्याउँछ । जस्तो कि, उ’च्च र’क्तचाप, म’धुमेह, को’लोस्टोर आदि । मो’टोपन हुनुको सबैभन्दा ठूलो बे’फाइदा भनेकै संभावित रो’गको भ’य हो । मो’टोपनले रो’गलाई जन्म दिन्छ । अहिले अ’धिकांशलाई यसको हेक्का छ । त्यसैले ज्या’न बढाउने होइन, घ’टाउने चक्करमा लागेको देखिन्छ । अर्थात श’रीरलाई चु’स्त र छ’रितो बनाउने ध्याउन्नमा लागेको देखिन्छ । तर, यसका लागि समु’चित तरिका के हो त ? कतिलाई थाहा नहुन सक्छ । किनभने मो’टोपन घ’टाउने चक्करमा रहेकाहरुले आफ्नो खानामा क’टौती गरिरहेका हुन्छन् ।

खाना नखाएपछि मो’टो भइदैन । एक हिसाबले कुरा ठिक हो । तर, श’रीरलाई विभिन्न किसिमको पो’षण तत्व आवश्यक हुन्छ । ति पो’षक त’त्वको स्रोत भनेकै खानेकुरा हुन् । यदि खानेकुरा नै नखाने हो भने शरी’रमा पो’षण पुग्दैन । त्यसले अर्को रो’ग निम्त्याउँछ । मो’टोपन घ’टाउनका लागि व्यायाम गर्नेहरु पनि छन् । मो’टोपन घ’टाउन मात्र होइन, श’रीरलाई स्व’स्थ्य र त’न्दुरुस्त राख्न व्या’याम अनिवार्य छ । यद्यपी व्या’याम गर्ने भन्दैमा ज’थाभावी व्या’याम गर्नु उचित हुँदैन । आफ्नो श’रीरको अ’वस्था, उमेर आदिलाई ख्याल गरेर उचित किसिमको व्या’याम गर्नुपर्छ । मो’टोपन घ’टाउने चक्करमा कतिपयले औ’षधी सेवन गर्छन् । कतिपय विज्ञापनको पछि लागिरहेका छन् । उ’पचारद्वारा मो’टोपन घ’टाउने भन्दै शहरका गल्ली गल्लीमा क्लि’निकहरु खुलेका छन् । त्यस्तै कतिपय उत्पादन बजारमा ल्याइएको छ । यसले मो’टोपन घ’टाउने होइन, बरु श’रीरलाई थप रो’गको शि’कार बनाउन सक्छ ।

कसरी घ’टाउने त ? कुनैपनि स’मस्याको निदान खोज्नुअघि त्यसको कारण खोज्नुपर्छ । के कारणले मो’टोपन बढेको हो ? कतिपयको मो’टोपन वं’शानुगत हुन्छ । बाबुबाजे मो’टा छन् भने छो’राछोरीमा त्यसको गुण सर्छ । कतिपयलाई था’इराइड जस्ता रो’गको कारण मो’टोपन बढ्छ । कतिपय औ’षधीको से’वनले पनि मो’टोपन बढ्छ । अहिलेको आम स’मस्या भनेको ग’लत खा’नपान र निस्त्रिmय दिनचर्या हो । विभिन्न किसिमको प्र’शोधित खानेकुरा से’वन गर्ने, शारी’रिक श्रम नगर्ने हाम्रो प्रवृत्ति नै मो’टोपनको कारण बनिरहेको छ । कसरी घटा’उने मो’टोपन ? मो’टोपन घटा’उनका लागि सन्तुलित, स्व’स्थ्य र अ’नुशासित जीवनशैली पहिलो सर्त हो । १. खाना घ’टाउने होइन । बरु, स्व’स्थ्य एवं पो’षणयुक्त खानेकुरा सेवन गरौं । ताजा र मौसमी फलफूल, सागसब्जीमा जोड दिनुपर्छ । यस्ता खानेकुराले श’रीरलाई आवश्यक पोषण प्रदान गर्छ । श’रीर स्व’स्थ्य हुन्छ । २. बजारमा पाइने प्र’शोधित खानेकुरा, जं’कफूड, चिल्लो-चा’प्लो खानेकुराले मो’टोपन बढ्छ । यस्ता खानेकुरा पूर्ण रुपमा त्या’गौं । ३. दिनमा एक वा दुई छाक मात्र खाने होइन । दिनभरमा तीन/चार छाक खानेकुरा खाने । तर, हरेक पटकमा थोरै थोरै खाने गरौं । एकै पटकमा धेरै खानेकुरा सेवन गर्दा त्यसले मोटोपन बढाउँछ । ४. सकेसम्म ता’रेको, भु’टेको, म’सलेदार खानेकुरा होइन, उसिनेको खानेकुरा सेवन गरौं । सागसब्जी उ’सिनेको खान सकिन्छ । सागसब्जीको रस से’वन गर्न सकिन्छ । फलफूल वा स’लादको मात्रा बढाउन सकिन्छ । मो’टोपन घ’टाउने प्रभावकारी उपाय हुन् यी । ५. दि’नचर्या सन्तुलित हुनुपर्छ, अनु’शासित हुनुपर्छ । बिहान चाडै उठ्ने, व्या’याम गर्ने गरौं । बेलुकी चाडै सुत्ने गरौं । रा’ती लामो समयसम्म बस्दा भोक लाग्छ । खानेकुरा खाइन्छ । त्यसले श’रीरमा अतिरिक्त खानेकुरा भ’ण्डारण हुनुपुग्छ, जो मो’टोपनको कारण बन्छ । ६. शा’रीरिक श्रम गरौं । एकै ठाउँमा लामो समय बस्ने नगरौं । केही न केही शा’रीरिक क्रिया गरौं । कार्यलय वा घरमा बस्दा पनि उठ्ने, हिँड्ने गरौं । ७. विहानको स’मयमा व्या’यामको लागि छुट्याउनुपर्छ । बिहान ३५ मिनेटदेखि ४५ मिनेटसम्म निरन्तर व्यायाम गरौं । हिँडौं ।८. म’दिरापान र त्यससँग गरिने स्न्या’क्सले मोटोपन बढ्छ । यस्ता खानेकुरा त्या’गौं ।

नोट: माथि उल्लेखित स्वा’स्थ्य सम्बन्धी जानकारीहरु विभिन्न अनलाइन तथा पत्र-पत्रिकाहरुबाट साभार गरिएको हो । मानिसको शारिरिक अवस्था र समय अनुसार पनि माथि उल्लेखित कुराहरुको उपलब्धी फरक पर्छ । सम्पुर्णरुपमा यहि कुरामा मात्रै भर नपर्नुहोला । माथि उल्लेखित कुराहरु प्रयोग गर्दा तपाईको स्वा’स्थ्यमा थप खराबी देखिए, कृपया तुरुन्त रोकेर स्वा’स्थ्यकर्मीहरुसँग सल्लाह लिनुहोस् । साथै तपाईलाई यो जानकारी कस्तो लाग्यो ? हाम्रो जानकारीहरु अरुलाई पनि देखाउन कृपया सेयर गर्नुहोला । तपाइको एक सेयरले थाहा नभएकाहरुले ज्ञान पाउछन भने हामीलाई पनि सहयोग मिल्नेछ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*